Изборният ден в област Монтана беше белязан от сериозен скандал, след като беше установено, че член на секционна избирателна комисия (СИК) в село Септемврийци, община Вълчедръм, е късал, попълвал и пускал бюлетини в урната. Сигналът е подаден от кандидат за народен представител и е потвърден при проверка на място от Районната избирателна комисия (РИК) – Монтана.

Говорителят на РИК – Монтана, Тодор Георгиев, съобщи, че към днешна дата комисията е получила общо 13 сигнала и жалби, свързани с изборния процес. От тях само един е признат за основателен – именно този за Септемврийци. „При проверката на място нашите служители установиха нарушението. Сигналът е препратен по компетентност на прокуратурата в Монтана, която ще започне разследване“, заяви Георгиев пред медиите.

Според предварителната информация става въпрос за около 15 бюлетини, но точният им брой предстои да бъде установен в хода на разследването. Самоличността на члена на СИК и на кандидата, подал сигнала, засега не се разкрива.

Към 16:00 часа избирателната активност в област Монтана е била малко над 39%. Най-висока е активността в общините Георги Дамяново и Чипровци, където над 50% от имащите право на глас са упражнили своя вот. В община Монтана активността се е увеличила почти три пъти в часовете между 11:00 и 16:00 ч.

Изборните книжа от всички секции в областта бяха приети в Драматичния театър в Монтана след края на изборния ден. Очаква се в следващите дни прокуратурата да даде повече подробности по случая в Септемврийци.