Районната избирателна комисия в Монтана обработва сигнал за неправомерно попълване на бюлетини от член на секционна избирателна комисия в село Септемврийци. Към момента активността на гласоподавателите в област Монтана е под 40%, като най-ниска е регистрирана в община Лом, а най-висока – в община Чипровци. Общо 13 сигнала са подадени до РИК-Монтана, но повечето от тях са били отхвърлени поради невъзможност да се докаже нарушението.

По информация на БНТ, сигналът за неправомерно попълване на бюлетини в село Септемврийци е един от малкото, които все още се обработват от комисията. Данните и събраните материали ще бъдат предадени на компетентните органи за последваща проверка. От РИК-Монтана уточняват, че след приключване на обработката ще бъде обявена официална позиция по случая.

Според предварителните данни, изборната активност в област Монтана е значително по-ниска в сравнение с националната средна стойност. Най-слаб е интересът на избирателите в община Лом, където активността е под 30%. Обратно, в община Чипровци избирателната активност надхвърля 45%, което я прави общината с най-висока активност в региона.

От РИК-Монтана информират, че общо 13 сигнала са били подадени по време на изборния ден. Повечето от тях обаче са били отхвърлени, тъй като не са били представени достатъчно доказателства за извършено нарушение. Трите сигнала, които все още се разглеждат, включват случая в село Септемврийци, както и два други, свързани с организационни въпроси при гласуването.