Днес в област Монтана се провежда гласуване в четири старчески дома и три лечебни заведения, включително и в санаториума „Свети Мина“ във Вършец. Общият брой на гражданите с право на глас в региона е малко над 113 000 души.
Гласуването се осъществява в общо 296 секции, от които 16 са подвижни. От тях 180 са оборудвани с машини за машинно гласуване, а в останалите 116 секции вотът се подава само чрез хартиени бюлетини.
Старческите домове, в които днес се гласува, са тези в Берковица, Владимирово, Вълчедръм и Добри дол. Освен тях, избирателите могат да упражнят правото си на глас и в болниците в Монтана и Лом, както и в санаториума „Свети Мина“ във Вършец.
Организацията на изборния процес в лечебните заведения и домовете за възрастни хора е съобразена със специфичните нужди на хората, настанени там, като целта е всеки гражданин да може да изпълни своя граждански дълг.