Общо 346 служители на МВР – полицаи, пожарникари, жандармеристи и гранични полицаи – ще осигуряват охраната на изборния ден в област Монтана. Те ще следят за реда в 296-те избирателни секции, както и при подвижните урни, съобщават от Областната дирекция на МВР – Монтана.

Мерките за сигурност включват забрана за влизане на хора с оръжие или в нетрезво състояние в изборните секции. Забранено е и внасянето на обемни пакети и багаж. Освен това няма да се допуска паркиране на моторни превозни средства в непосредствена близост до секциите, както и оставяне на вещи без надзор.

Охраната започва още от предната вечер след запечатването на изборните секции и продължава до края на изборния ден. При необходимост председателите на секционните избирателни комисии (СИК) могат да поискат съдействие от МВР за възстановяване на реда или дори за временно спиране на гласуването.

Паралелно с това, паспортните звена в Лом, Берковица, Вършец и в сградата на ОДМВР ще работят с удължено работно време – от 8:30 до 19:00 часа. Те ще издават удостоверения за гласуване на граждани, които поради изгубен, откраднат или повреден документ не могат да упражнят правото си на глас с валидна лична карта.

От ОДМВР – Монтана апелират към гражданите да спазват реда и да съдействат на униформените служители за нормалното протичане на изборния процес.