Общо 346 служители на Министерството на вътрешните работи (МВР) ще бъдат ангажирани с осигуряването на обществения ред и сигурността по време на предварителните парламентарни избори на 19 април в област Монтана. Това съобщиха от Областната дирекция на МВР – Монтана.
Охраната на изборните секции ще започне в 18:00 часа на 18 април, непосредствено след тяхното запечатване. Служители от ОДМВР – Монтана, Регионалната дирекция „Пожарна сигурност и отбрана на популацията“, Зоналното жандармерийско управление, Главна дирекция „Гранична полиция“ и базата на Главна дирекция „Национална полиция“ в Берковица ще бъдат разпределени за дежурства и охрана през целия изборен ден.
Във връзка с изборния процес, секторите „Български документи за самоличност“ в Монтана, Лом, Берковица и Вършец ще работят с удължено работно време. На 18 април те ще бъдат отворени от 8:30 до 17:30 часа, а в деня на изборите – 19 април, ще обслужват граждани от 8:30 до 19:00 часа. Това ще даде възможност на хората, които нямат валидни документи за самоличност, да получат удостоверение за гласуване, което е валидно единствено за изборния ден, след като подадат заявление за издаване на нов документ.
От полицията напомнят, че внасянето на обемист багаж в изборните секции е забранено, както и паркирането на автомобили в непосредствена близост до тях. Мярката цели да се осигури безпрепятствен достъп до секциите и нормално протичане на изборния процес.
Сигнали за нарушения на изборния процес могат да се подават на дежурните телефони в съответните районни управления на МВР или на единния европейски номер за спешни повиквания 112.